Close

O materiálech cestovních kufrů

Je to častá otázka. Látka nebo skořepina? Konečné rozhodnutí vždy musíte udělat sami, ale pokusíme se vám shrnout body, které byste měli zvážit.

Skořepinové kufry
Skořepinová zavazadla jsou nejčastěji vyrobena z plastu a hliníku. Stávají se velmi oblíbenými společníky na cestách, především pro to, že z hlediska designu jsou o něco tvárnější a dávají prostor kreativitě. Jejich vzhled je v tomto směru nepřekonatelný. Zároveň musíme uznat jejich nespornou výhodu v tom, že jsou to zavazadla nepromokavá a snadněji udržovatelná. Skořepinu však nezvětšíte, ani nezmenšíte, pokud zrovna potřebujete. A nikoho tedy na letišti nepřesvědčíte, že se Vaše příruční zavazadlo dá „zmáčknout“ do požadovaných rozměrů, a pokud nakoupíte víc suvenýrů, než jste měli, skořepinu to prostě nezajímá.

Co se týče materiálu, ze kterého jsou tyto kufry vyrobeny, stojí za zmínku typ ABS (kopolymer akrylonitrilbutadienstyren), což je materiál lehký a schopný odolat tepelným výkyvům a mechanickému poškození a poškrábání. Ovšem nečekejte, že odolá všemu. Pořád je to jenom člověk. Teda plast.
Pod označením PC najdete polykarbonát s podobnými vlastnostmi. Má ještě nižší váhu a je ještě odolnější vůči nárazům. Schopnost vydržet změny teplot je zachována. Oba materiály můžete nalézt nakombinované.

Textilní kufry
Textilní kufry jsou naše klasika. Stále jsou velmi oblíbené a praktické, i když už je skořepinové kufry pomalu předhánějí.
Mezi hlavní klady tohoto typu zavazadel je jejich tvárnost a možnost zvětšení či zmenšení jejich objemu. Zároveň vydrží o něco více nárazů než skořepina, která může přeci jen při tvrdším zacházení na letišti prasknout. Látkové kufry také pořídíte za nižší cenu.
Zároveň je to však materiál, o který se daleko hůře pečuje. Může promoknout a je náchylnější k zachytávání pachů. Také pozor na převážení křehkých věcí. Látka vaše věci nedokáže ochránit tolik jako skořepina. A to jak před promáčknoutím, tak před případným vpádem zloděje, který povrch poměrně snadno rozřízne.